Uprawy specjalistyczne
Produkty biologiczne dla zrównoważonego rolnictwa

Superplon K

Biostymulator wzrostu roślin zwiększający plon i jego jakość

Biotymulator wzrostu Superplon K to innowacyjny preparat zawierający w swym składzie proste związki fenolowe naturalnie występujące w roślinach. Uczestniczą one w wielu istotnych procesach metabolicznych, dlatego działanie preparatu na rośliny jest wielokierunkowe. Składniki preparatu pośrednio stymulują syntezę fitohormonów roślinnych pobudzając rośliny do szybszego wzrostu wegetatywnego i generatywnego. Stosowanie preparatu w warunkach stresowych, niesprzyjających wzrostowi roślin (susza, zbyt niskie lub wysokie temperatury, choroby grzybowe i bakteryjne, a także czynniki uprawowe – przesadzanie czy błędy w nawożeniu) zwiększa tolerancję roślin na stres, przyspiesza ich adaptację do zmieniających się warunków uprawy jak również przyśpiesza regenerację roślin po ustąpieniu czynnika stresowego. Dodatkowym efektem stosowania Superplon K jest wzmocnienie struktur komórkowych i poprawa integralności ścian komórkowych, co w połączeniu z większym wigorem jaki wykazują rośliny, przekłada się na wzrost odporności mechanicznej roślin na uszkodzenia i infekcje. Stymulujący wpływ preparatu Superplon K na proces fotosyntezy skutkuje większym przyrostem biomasy poprzez zwiększenie potencjału plonotwórczego oraz poprawą jakości plonu (wzrost liczby łuszczyn i ziaren w łuszczynie, lepsze wypełnienie ziaren glutenem i białkiem, wyższa koncentrację cukrów w miąższu owoców).

Stosowanie Superplon K jest bezpieczne dla środowiska i konsumentów. Dla preparatu nie obowiązuje okres karencji ze względu na krótki okres półtrwania jego składników.

Skład preparatu

W skład preparatu Superplon K wchodzą: para-nitrofenolan potasu, orto-nitrofenolan potasu, nitroguajakolan potasu.

Dawkowanie i sposób stosowania

Oprysk: W celu przygotowania roztworu roboczego na oprysk plantacji o powierzchni 1 ha rozcieńczyć 0,3-1,0 litra preparatu w 200-500 litrach wody lub zastosować zalecane stężenie 0,1%-0,2% (1-2 ml preparatu rozcieńczyć w 1 litrze wody). Oprysk wykonywać w dowolnej fazie aktywnego rozwoju roślin. Zabieg można powtarzać do 3 razy w okresie wegetacyjnym w 20-30 dniowych odstępach czasu. Większą dawkę preparatu na 1 ha (1 litr) lub większe stężenie (0,2%) stosuje się jeżeli w trakcie wykonywania aplikacji, ze względu na rodzaj uprawy lub fazę rozwoju, rośliny mają stosunkowo małą powierzchnię liści a przez to ograniczone możliwości wchłaniania.

Podlewanie: podlewać rośliny 0,1%-0,2% roztworem (1-2 ml preparatu rozcieńczyć w 1 litrze wody). Moczenie sadzonek, cebul, bulw, kłączy: zalać na okres 4 – 8 godzin roztworem 0,1%-0,2% (1-2 ml preparatu rozcieńczyć w 1 litrze wody). Uprawy sadownicze (drzewa pestkowe): Zalecane stężenie: 0,2% (200 ml stymulatora wzrostu w 100 l wody). Zalecana ilość wody: 500 l na 1 ha. Stosować kilkakrotnie w sezonie wegetacyjnym, w okresie przed i w trakcie kwitnienia oraz początkowego wzrostu owoców.

Nowoczesna formulacja umożliwia stosowanie preparatu Superplon K ze wszystkimi środkami ochrony roślin i nawozami dolistnymi.

Stosowanie Superplon K

Superplon K zwiększa plonowanie i jakość plonu
Uprawa rzepaku ozimego, odmiana Rescator

Superplon K zwiększa plonowanie
Uprawa selera korzeniowego, odmiana Dimant

Supeplon K zwiększa plonowanie i jakość plonu
Uprawa czereśni, odmiany Kordia i Summit